Rád spomínam na časy, keď káva bola pre mňa iba nápoj. Moment, ktorý som si rád užíval s rodinou alebo priateľmi. Toto sa každopádne obrátilo naruby, keď sa káva stala mojim živobytím a pre mnohých iných ľudí vášňou, ba až obsesiou. Žijem život, v ktorom sa každý deň snažím predať svojim zákazníkom skvelú šálku kávy - no pýtam sa - je to vôbec možné, keď je senzorika v káve tak veľmi subjektívna záležitosť? Je to vôbec možné, keď je tu toľko premenných čo i len od nasypania kávy do mlynca po jej prípravu?
Coffee Snob Paradox (podst.meno); získať ako-také vedomosti o káve, ktoré nám vytvoria náročné podmienky pre jej každodenné vychutnávanie
Väčšina šálok v mojom živote je pocitovo priemerných, niekedy až nudných a toto sa radikálne zhoršilo, keď som začal aktívne cestovať a porotcovať súťaže vrámci Európy, príp. Majstrovstvá sveta, kde mám častokrát tú česť ochutnávať jedny z najdrahších, najkvalitnejších a najzaujímavejších káv sveta. Vždy sa ale musím zastaviť, pretože si uvedomujem ako ďaleko od reality toto skutočne je. Od reality tej každodennej potreby ľudí, dať si 1-2 šálky chutnej kávy, ktorá ich čiastočne nakopne. Pretože títo ľudia sú nakoniec tí, ktorí všetko toto naše obsesovanie mimo realitu zaplatia. Vždy som si hovoril, že je to tak super. Tak to má byť. Že presne my - coffee pro’s - sme tu na to, aby sme boli kávou “posadnutí” a naši zákazníci byť nemuseli. Aby si oni u nás mohli iba sadnúť a vychutnať si v šálke všetky tie vedomosti a obsesie, ktoré sú pre prípravu danej šálky potrebné. No slovenský kávový svet sa mení…
Všetky posledné “prieskumy” vravia, že veľa ľudí dnes pije kávu pre jej chuť a potešenie, nie kofeín alebo preto, že ju potrebujú. Celý tento článok vlastne vzniká na podnet čitateľov blogu Laca Királyho, ktorí sa rovnako ako on sťažujú, že syndróm CSP pociťujú - “odkedy čítam Váš blog Laco, nedokážem sa už vrátiť k bežnej supermarketovej káve”. A je to tak. Na dobré sa ľahko zvyká. Čaro výberovej kávy spočíva práve v tom chuťovom spektre, ktoré nám ponúka. Slovensko má históriu v pití nekvalitnej kávy, no rovnako o sebe vieme, že sme veľkí pôžitkári. Pochopiť a začať piť kvalitnú kávu je ako prejsť zo staničného bufetu k pravidelným návštevám Michelinských reštaurácii. Nie každý to zvládne, nie každému to chutí, nie každý to dokáže pochopiť. Ale tí, ktorí áno - tam už niet cesty späť. Buďte ale opatrní - Coffee Snob Paradox sa stane neoddeliteľnou súčasťou života, no v káve platí jedna zákerná vec:
Čím viac si myslíte, že jej rozumiete, tým viac sa mýlite.
Ako s tým všetkým ale narábať? Hlavne v dobe, kedy ceny všetkého stúpajú raketovou rýchlosťou, rodinné budgety sú stále tesnejšie a Vám práve zachutila káva, ktorá vychádza na kilo päťkrát drahšie než tá, ktorú ste nakupovali doteraz… Myslíte, že aj tu by mohlo začať platiť “všetko s mierou”? Ľudia sa ma vždy pýtajú, koľko káv denne človek ako ja vypije. Moja odpoveď vždy je “Toľko, koľko chcem.” Nie ale preto, že k nej mám neobmedzený prístup. Skôr v zmysle, že niekedy mám aj celé dni, kedy “nechcem”. Nechcem preto, pretože som závislý na fantastickej káve a práve k tej neobmedzený prístup nemá nik z nás.
Alexander Nagy