novinka

rwanda • musasa ruli

13.00 - 51.00 €  s DPH

ľahká a svieža s tónmi broskyne, citrónovej trávy, pekanových orechov, aciditou mandarínky a príjemným záverom čaju oolong

Praženie
Gramáž
200g
500g
1kg
Mletie Ak si praješ pomlieť kávu, vyber si typ mletia
Najskôr vyberte kombináciu

 

Už v poradí tretia káva z Rwandy, ktorá stihla prísť tento rok do našej pražiarne svedčí o tom, že tento origin je svojou kvalitou veľmi vysoko. Výraznú sladkosť odrody Red Bourbon dopĺňa ľahká a svieža chuť s tónmi broskyne, citrónovej trávy, pekanových orechov, aciditou mandarínky a príjemným záverom čaju oolong.

Družstvo Dukunde Kawa Musasa v regióne Gakenke na severe krajiny je jednou z najväčších kooperácií v Rwande s približne  2 150 členmi. „Dukunde kawa“ znamená v kinyarwandskom jazyku „majme radi kávu“, čím chceli poukázať, že káva je v tejto krajine silná komodita, ktorou sa dá zlepšiť život farmárov a komunít. Spracovateľská stanica Ruli bola vôbec prvým spracovateľským závodom družstva. Postavená bola v roku 2003 s rozvojovým úverom od rwandskej vlády. Je postavená vo výške 1 999 metrov nad morom a tak patrí medzi z najvyššie položené spracovateľské stanice v Rwande.

Väčšina malých pestovateľov, s ktorými družstvo pracuje, vlastní menej ako štvrtinu hektára pôdy, na ktorej sa v priemere pestuje iba 250 - 300 kávovníkov. Spracovateľská stanica im preto ponúka možnosť zoskupiť spoločnú úrodu a zrelé čerešne spracovať naraz. 

Úroveň spracovania na stanici je veľmi vysoká. Po mechanickom odstránení dužiny sa zrná triedia do troch hmotnostných tried a nechávajú cez noc fermentovať približne 12 hodín. Následne sa zrná ešte namočia do vody na 18-24 hodín, aby sa stabilizoval obsah vlhkosti. Z fermentačných nádrží sa potom presúvajú na predsušiace stoly, kde sa v tieni intenzívne triedia približne šesť hodín. V poslednej fáze sa káva necháva sušiť približne 14 dní, aby dosiahla požadovanú vlhkosť.

Družstvo ponúka aj rôzne sociálne programy, ktoré vo veľkej miere prispievajú k lepšiemu životu ich členov. Okrem školného a zdravotného poistenia sú členom poskytované aj školenia pre zlepšenie kvality a produktivity pri pestovaní kávy. 

varieta red bourbon
spracovanie fully washed
región ruli, gakenke
nadmorská výška 1700 - 2000 m n. m.
Ste firma a chcete:
  • - veľkoobchodné ceny ihneď po prihlásení
  • - osobnú starostlivosť našich obchodných zástupcov
  • - možnosť nákupu na faktúru so splatnosťou

Ste plátca DPH?

Neviem heslo.