decaf

colombia • quindio

13.50 - 52.00 €  s DPH

sladká a plná s tónmi datlí, sušených marhúľ a záverom pekanových orechov

Praženie
omni roast
Gramáž
200g
500g
1kg
Mletie Ak si praješ pomlieť kávu, vyber si typ mletia
Najskôr vyberte kombináciu

Dekofeinizácia pomocou cukrovej trstiny – Sugar cane E.A. Decaf – je metóda, s ktorou sa stretnete hlavne u káv z Kolumbie. Mala by byť tou najšetrnejšou súčasnou alternatívou na výrobu kávy bez kofeínu.

Tento lot decafu sa spracoval z regionálneho lotu viacerých farmárov a ich odrôd z oblastí Eje Cafetero v Kolumbii (v majorite odrody Caturra a Castillo). Vďaka výberovým zrnkám je po upražení káva naozaj lahodná a nie je to klasický, neslávne známy decaf. Kávové čerešne sa spracovali v rovnakej oblasti Eje Cafetero miestnou firmou na dekofeinizáciu káv.

Cukrová trstina, ktorá sa v Kolumbii pestuje vo veľkom, sa pri tomto procese používa ako „prírodný“ zdroj etyl-acetátu. Najskôr sa melasa z cukrovej trstiny nafermentuje. Etanol, ktorý sa pri procese fermentácie vytvorí, sa následne zmieša s kyselinou octovou. Výsledkom je etyl-acetát, ktorý sa používa v samotnom procese dekofeinizácie.

Zrná sa pri nízkom tlaku naparia tak, aby sa ich póry zväčšili a boli priestupnejšie. Káva sa obmýva vodou s rozpusteným etyl-acetátom. Táto zlúčenina nahradí v molekulárnej štruktúre kofeín a ten sa tak uvoľní do tekutiny.

Proces sa niekoľkokrát opakuje až do tej doby, než sa podarí z kávy odstrániť aspoň 97% kofeínu. Káva sa následne opäť naparaju, avšak zvyškového stopového množstva etyl-acetátu sa možno zbaviť počas procesu praženia. Káva sa po celom procese znovu usuší na požadovanú vlhkosť medzi 10-12% a je pripravená na balenie a export.

Už dlhšie sme sa pohrávali s myšlienkou zaradiť do ponuky aj decaf, avšak nájsť chuťovo zaujímavú bezkofeinovú kávu je stále výzva. Myslíme si však, že chuťovo sú tieto zrná takmer na nerozoznanie od bežných káv. Sladká chuť datlí a sušených marhúľ s kvalitnou aciditou a dochuťou pekanových orechov robí túto kávu vhodnú na espresso ale aj lahodný filter. 

varieta castillo
spracovanie washed / sugar cane decaf
región eje cafetero
nadmorská výška 1350-1500 m.n.m.
Ste firma a chcete:
  • - veľkoobchodné ceny ihneď po prihlásení
  • - osobnú starostlivosť našich obchodných zástupcov
  • - možnosť nákupu na faktúru so splatnosťou

Ste plátca DPH?

Neviem heslo.